יתרונות השיטה | בית תרמי

  יתרונות השיטה


בניה ירוקה
 
תבניות ''אייקונקס'' הנן מוצר "ירוק" בעל תקן "ירוק" כמוצר מבודד העומד בכל התקנים והמיוצר בישראל. 
לבנייה עם תבניות ''אייקונקס'' יתרונות רבים העונים על התקנים 1045,5281,5282 של בנייה ירוקה.

הבטון מכיל אפר פחם שהינו תוצר לוואי של תהליך ייצור החשמל והינו חומר ממוחזר. פסולת הברזל המשמשת לזיון הקירות ניתנת למחזור מלא. בנייה בתבניות 'אייקונקס''' תורמת לצמצום פסולת בניין הנובעת מהידרדרות מבנית וכשל מוקדם כתוצאה מתופעות כמו לחות והתפוררות הקירות. ישנן משמעויות פרקטיות רבות לתהליכי בנייה ירוקה, כך למשל הבטון שהנו חומר בעל עמידות גבוהה, בין השאר בפני עובש וטחב צבר כבר מוניטין רב בבנייה איכותית וכזאת הנשמרת לאורך עשרות ומאות שנים וראייה לכך הנה הארכיטקטורה של רומא העתיקה אשר נשמרת עד היום. יתר על כן, לוחות הבידוד, אשר מחפים את קיר הבטון משני צדדיו, מגנים על הבטון ומונעים התפוררותו. לוחות הבידוד עשויים מ-EPS שהוא חומר יציב שאינו סובל מהידרדרות או אובדן ערך תרמי.

צמצום טביעת הרגל על הסביבה, תוך הגבלת השפעת אתר הבנייה על הסביבה, הינו מפתח חשוב בבנייה ירוקה. הבנייה בתבניות ''אייקונקס'' יכולה מפחיתה את השפעת אתר הבנייה על הסביבה, אודות להצבת מערכת ייצוב לקיר בחלק הפנימי של המבנה בלבד, ובנוסף שימוש מועט בעץ מסמרים וחוטי קשירה, אשר בדרך כלל מאוחסנים מחוץ למבנה ומפוזרים בכל אזור הבנייה.

בניית בית ידידותי לסביבה:
בית שנבנה בתבניות ''אייקונקס'' מזכה בכ- 26 נקודות עבור המעטפת בלבד, על פי תקן 5281 לבניין ירוק בישראל.
התבניות  של  ''אייקונקס''' מזכות את המבנה ב-17 נקודות לקבלת דירוג Certified בתקן LEED האמריקאי לבנייה ירוקה. השימוש בטכנולוגיות הבנייה הירוקה של ''טופ בילדינג'' הוא הצעד הנכון למען בית טוב יותר, סביבה נקייה יותר וחיים בטוחים ובריאים יותר.
 

בידוד תרמי
 
בידוד המעטפת החיצונית של המבנה
בשל הפרשי הטמפרטורה בין פנים המבנה לחוץ המבנה, נוצר זרם חום/קור העובר דרך מעטפת המבנה. מעטפת המבנה כוללת את הקירות החיצוניים, הגג והרצפה. זרימת החום גורמת להפסד האנרגיה המושקעת בחימום/קירור, מכאן שככל שרכיבי המעטפת יהיו בעלי בידוד תרמי באיכות גבוהה יותר, כך הפסד האנרגיה יהיה, מן הסתם, נמוך יותר.

לבידוד התרמי של הקירות החיצוניים ישנו תפקיד מרכזי בהבטחת נוחות תרמית וכן תפקידים חשובים נוספים, כגון: הקטנת הסבירות להיווצרות "עיבוי" (קונדנסציה) וחסכון בצריכת האנרגיה לחימום או לקירור הדירה.

ממחקרים שנערכו עולה כי גם אם הוספת הבידוד מייקרת את עלות המבנה, ההשקעה בבידוד תרמי באזורים בהם נדרש חימום או קירור ממושך, מוחזרת תוך תקופה של מספר שנים בודדות. בנוסף לחיסכון לאורך זמן, הבידוד התרמי משפר את הרגשת הנוחות גם בימים בהם אין כלל צורך לחמם או לקרר את המבנה. בנוסף בידוד תרמי איכותי (ללא "גשרי קור")מקטין הסבירות להתהוות עיבוי והופעת עובש.

קיר הבטון המתקבל ביציקת קירות באמצעות תבניות ''אייקונקס'', מחופה משני צדדיו בלוחות בידוד בעלי התנגדות תרמית גבוהה וללא "גשרי קור". רמת ההתנגדות התרמית המתקבלת בקירות ''טופ בילדינג'' הינה R-Value 3.04 שמשמעותה חסכון של 50% עד 70% בהוצאות אנרגיה על חימום וקירור המבנה והנוחות התרמית המתקבלת הינה מקסימלית.

יתרון הנוחות התרמית
תפקידם של קירות המבנה לשמש חוצץ בין הטמפרטורה והלחות מחוץ למבנה לפנים המבנה ובכך להעניק תחושה של נוחות, אשר תקל על תפקוד הדיירים, ולשם כך נועד בידוד תרמי כחלק משיקול בבניית הבית.
לדוגמה, באזור החוף בו הלחות גבוהה בקיץ אך הטמפרטורות אינן קיצוניות, מקובל שנוחות תרמית מתקבלת בטמפרטורה שאינה נמוכה מ 18 מעלות בחודשי החורף, ואינה עולה על 24 מעלות בקיץ. לעומת זאת באזור הנגב, שם האוויר יבש, נוחות תרמית מתקבלת בקיץ בטמפרטורה של עד 26 מעלות.
גם לטמפרטורת קירות המעטפת השפעה על הרגשת הנוחות במבנה. כאשר טמפרטורת החלק הפנימי של הקירות החיצוניים גבוהה או נמוכה מטמפרטורת החדר במעל או מתחת ל- 3 מעלות צלזיוס, נוצרת בקרבת הקירות הרגשת אי נוחות. בקיץ הקיר פולט חום לחלל החדר ובחורף הקיר פולט קור.

ניצול נכון של המסה התרמית 
הרכבו של קיר בטון הבנוי בתבניות ''אייקונקס'' מציע איכויות של מסה תרמית, המאופיינת בספיגת חום וקור איטית והשהייה תרמית. הבידוד הנוסף לקיר הנבנה בתבניות מבודדות, מעכב את העברת החום או הקור לחלקו הפנימי של הבניין, מרכך את שינויי הטמפרטורה הפנימית ומאפשר ליהנות מניצול המסה התרמית הנאגרת לזמן רב יותר. השילוב גורם להפחתה ועיכוב בעומסי שיא, אשר תורם לצמצום השימוש באנרגיה לחימום וקירור. האנרגיה הנאגרת במסת הרצפות, התקרות, הקירות הפנימיים והמשטחים האחרים שנחשפים, משתחררת בתחילת היום או הלילה, וביחד עם השחרור האיטי של האנרגיה הנאגרת בקירות מאפשרת ניצול מסה תרמית מרוככת ולאורך כל היום או הלילה. המסה התרמית אם כן, מתקבלת מהתקרה, הרצפות, הקירות הפנימיים ואף הריהוט הקיים בבית.

במקומות בהם אין חלונות או שהחלונות נשארים סגורים מתקבלת מסה תרמית גם מקירות המעטפת באופן משמעותי יותר – במקרים אילו ממליצה החברה להסיר את הקלקר הפנימי לאחר יציקת הבטון ולבצע גמר פנים באמצעות בגר או טיח. במקומות סגורים אילו, לאחר הסרת הקלקר הפנימי מתקבלת מסה תרמית הגבוהה ביותר בהשוואה לכל שיטה אחרת.
 

חיסכון בתחזוקת הבית
בית שנבנה באמצעות תבניות ''אייקונקס'' הנו בית מבודד יותר מבחינה תרמית, דבר שמאפשר חסכון ניכר של עד מאות שקלים בחודש במיזוג הבית.

הבית נשמר היטב לאורך שנים רבות בגלל שכבת הבידוד החיצונית, המונעת סדקים חיצוניים על גבי שכבת הגמר החיצונית ובכך נחסכים עלויות תיקון גבוהות. 

​יעילות נוספת מורגשת בעת ביצוע שינויים במבנה – מבנה שנבנה עם ''טופ בילדינג'' הנו גמיש יותר לשינויים כגון הוספת פתחים (שכן כל המעטפת מורכבת מקירות נושאים וניתן לפתוח פתח כמעט בכל נקודה בקיר) וכן נוחות בעת הוספת או הזזה של נקודות חשמל ותקשורת ואף גישה לצרת האינסטלציה – במקום לחצוב בקירות או לחבר מסילות / נעלי כבל, נדרשת בקירות ''טופ בילדינג'' עבודה פשוטה עם סכין חיתוך תעבור את שכבת הגבס הפנימי ואת שכבת הקלקר וכך ניתן להעביר או לשנות את מיקומם של קווי התקשורת, החשמל והאינסטלציה בקלות רבה וביעלות.
 

מהירות הבניה
בית שנבנה בשיטת ''אייקונקס'' ייבנה בהכרח מהר יותר בעד 40% ויאפשר לבעליו להיכנס מהר יותר לבית ולחסוך בכך עלויות. 
 

מניעה של סדקים, עובש ועיבוי בקירות
התפוררות:
תופעה נפוצה בבתים בארץ הינה התפוררות קיר הבטון בבתים ישנים. תופעה זו מתרחשת מכיוון שברזל הזיון סופח לחות, מפתח קורוזיה, מתנפח ומפורר את הקיר. הנקודות בהן מתפורר הקיר הן הנקודות בהן הברזל לא קיבל כיסוי מספק של בטון בעת היציקה.
בבניה מבודדת באמצעות תבניות ''אייקונקס'' ברזל הזיון ממוקם בתושבות קבועות המבטיחות כיסוי בטון אחיד ומספק, ובנוסף חומר הבידוד מספק שכבת בידוד נוספת. הסיכוי כי תופעה כזו תתרחש בקיר שנבנה בתבניות אייקונקס הנו אפסי.

סדקים:
תופעת הסדיקה בקיר מתרחשת בדרך כלל בנקודות בהן ישנו חיבור בין שני חומרים (לדוגמה עמוד בטון וקיר הבנוי מבלוקים). התופעה מתרחשת בדרך כלל כתוצאה מתנועה של הקרקע. בבניה מבודדת באמצעות תבניות ''אייקונקס' הקיר יצוק כולו ממעטפת אחידה מבטון, מה שמקטין באופן משמעותי את הסיכוי לסדיקה בקיר.


הלחות והעובש בקירות
תופעת העיבוי אשר גורם לעובש בפינות החדרים מוכרת לכולנו. תופעה זו מתרחשת בדרך כלל בקירות אשר עשויים מחומרים שונים ולכן הנם בעלי מקדמי בידוד תרמי שונים (לדוגמה: כאשר העמודים יצוקים מבטון והקירות עשויים מבלוקים ובפרט בלוקים מבודדים).
 
בבניה מבודדת באמצעות תבניות ''אייקונקס'' קירות המעטפת מבודדים בכל שטחם, כולל בדפנות התקרות, מעל ומתחת לפתחים ולוחות הבידוד מהווים חלק אינטגרלי מקיר הבטון, לכן תופעת העיבוי כתוצאה מהפרשי בידוד היא תופעה שלא יכולה להתרחש בקירות אילו.

הגנה גבוהה בפני ירי טילים תלול מסלול
קירות מעטפת הבית, אשר יצוקים כולם מבטון מזוין, מספקים הגנה טובה יותר בפני התקפות טילים, אשר לצערנו הפכו לחלק מחיינו, וכיום אין בית בישראל שלא נמצא תחת איום טילים. הבטון היצוק בתבניות ''אייקונקס'' נספג בקצב הטבעי שלו, ללא צורך באשפרה וזאת אודות לעובדה שהתבניות לא מפורקות לאחר היציקה (להבדיל מטפסנות רגילה המפורקת כיום לאחר היציקה). ייבוש איטי זה הנקרא "הידרציה" נותן לבטון להגיע לרמות קשיחות גבוהות ביותר וכך קיר היצוק בבטון (סטנדרטי) ב 30 הופך לאחר כשלשה חודשים לבטון בחוזק ב 50 (כדוגמת חוזק של קיר ממ"ד).

הגנה נוספת מתקבלת גם משכבת הפוליסטירן המוקצף (הקל-קר) המאפשר קליטת נתזים של בטון ובכך מאפשר צמצום הפגיעה בנפש במקומות שספגו הדף ברמה גבוהה. 
 

הגנה גבוהה בפני רעידות אדמה
מזה שנים צופים הסיסמולוגים כי בישראל תתרחש בשנים הקרובות רעידת אדמה חזקה, אשר תגרום נזק למבנים רבים. קירות מעטפת הבית, אשר יצוקים כולם מבטון מזוין, מספקים הגנה טובה יותר בפני רעידות אדמה וההסבר לכך טמון בעובדה שמבנה בו המעטפת עשויה כולה בטון, מתנהג בעת רעידות אדמה כקוביית בטון הומוגנית אשר זזה כולה ומתייצבת חזרה, להבדיל משילוב של בלוקים עם עמודים וחגורות המתנהגים כיחידה הטרוגנית לחלוטין והחיבורים המהווים במקרה זה נקודות כשל, יכולים להביא להיווצרות סדקים רבים ואף להפרדות מוחלטת וקריסתו.
 

בידוד אקוסטי
רובנו מעדיפים לגור בעיר ויחד עם זאת להיות קרובים למרכז העניינים ולמוקד ההתרחשויות, אך לחיים האלו יש מחיר ואנו מוצאים את עצמנו בקרבה גם למוקדי רעש רבים שיכולים להעיק עלינו ואף לגרום לנו נזק. הנושא רלוונטי גם בבנייה פרטית, גם בבנייה רוויה – בקומות הראשונות וכמובן גם במבנים שעברו תמ"א 38.

''טופ בילדינג'' מציעה פתרונות בידוד אקוסטי להגנה מפני אותם מטרדי רעש. תכנון נכון של בתים ובניה מודרנית עם בידוד אקוסטי יכולים להפחית במידה ניכרת רעשים הנובעים מתוך הבית ומחוצה לו, לאפשר חיים הרבה יותר נעימים ואפילו להגן על אוזנינו.
 
מושגי יסוד רלוונטים:

גשרים תרמיים (המכונים גם "גשרי קור")
כאשר בונים את מעטפת המבנה ממספר חומרים, לדוגמה: עמודים וחגורות מבטון וביניהם בלוקים, הבלוק שהוא בדרך כלל עשוי מחומרים מבודדים, מבודד טוב יותר מהעמודים וחגורות הבטון (הבטון הינו מבודד גרוע). אלמנטי הבטון נקראים "גשרים תרמיים" מכיוון שהם בעלי יכולות בידוד תרמי נמוכות ביותר בקיר הבטון, דרכם חודר הקור או החום לבית והם רגישים במיוחד לתופעת של עיבוי שגורם לעובש.


מעבר חום
"מעבר חום" מתרחש כאשר הטמפרטורה הפנימית הרצויה שונה מזו של הסביבה החיצונית. החום עושה את דרכו מהאזור החם אל האזור הקר. מעבר החום נעשה בשלוש דרכים אפשריות: הולכה, זרימה (הסעה), או קרינה.
הולכה- מעבר החום דרך אלמנטים מוצקים כגון תקרות וקירות. יכולת החום לעבור מותנית בכושר הבידוד התרמי ובהתנגדות התרמית של הקירות והתקרות.
זרימה (הסעה)- מעבר החום דרך האוויר. הזרימה מתרחשת כאשר האוויר הקר מתחמם ועולה כלפי מעלה.  אם תקרת המבנה מבודדת היטב, חלק גדול מהחום יישאר בחלל החדר.
קרינה- מועברת ע"י קרני חום. גג אשר צבוע בצבעים בהירים יסייע בהדיפת הקרינה וימנע את התחממות התקרה.
 

התנגדות תרמית
מקובל להשתמש במושג "התנגדות תרמית" לצורך קביעת היכולת התרמית של חומר (או צרוף חומרים כאשר מדברים על חתך קיר) לעכב את מעבר החום דרכו. ככל שההתנגדות התרמית גבוהה יותר, כך שכבת החומר בעלת כושר בידוד תרמי טוב יותר. על מנת להשיג התנגדות תרמית גבוהה יותר, ניתן להגדיל את עובי הקיר, או לחילופין להשתמש בחומרים מבודדים. לדוגמא: ללוח קל-קר בעובי 2 ס"מ, התנגדות תרמית שווה לזו של קיר בטון בעובי 1.0מ''.


נוחות משופרת וטבעית בבית (יתרון)
חברת ''טופ בילדינג'' עושה שימוש בשיטת בניה מבודדת באמצעות תבניות ייחודיות. לתבניות ''אייקונקס''' בידוד כפול, חיצוני ופנימי. שכבת הבידוד היא בעובי של 5 ס"מ מכל צד וביניהן בטון רציף בעובי של 15 ס"מ. בניה מבודדת בשיטה של ''אייקונקס''' משפרת את הרגשת הנוחות גם בימים בהם אין צורך לחמם או לקרר את הבית. בידוד תרמי של הקירות החיצוניים של הבית הוא מרכיב עיקרי בשימור האנרגיה.
 
 


סניף ראשי: רח' החומה 2

א.ת מערבי, ראשון לציון

פקס: 072-2446231

info@topbuilding.co.il

נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת:
חייגו: 1-700-071-074 או מלאו פרטיכם: