דרוג ה- ICF עפ"י תקן ה- LEED האמריקאי לבניה ירוקה | בית תרמי

  דרוג ה- ICF עפ"י תקן ה- LEED האמריקאי לבניה ירוקה

מספר תוכניות נוצרו בשנים האחרונות, בניסיון לכמת את טביעת הרגל הסביבתית של בניין ולזהות מה הוא הרף המתאים להגדרות "בנייה ירוקה". על פי כל שיטות המדידה, הבניה בתבניות מבודדות לבטון (ICF) קיבלה תמיד ניקוד גבוה כבניה ירוקה ומתחשבת בסביבה.

השיטה שהיא כיום ככל הניראה המוכרת ביותר בארה"ב היא ה- LEED (Leadership in Energy and Environmental Design ) שלה מערכת דירוג לבנייה ירוקה.
LEED מקדמת גישה שלמה עם קריטריונים גבוהים בחמישה תחומים: פיתוח אתר בר קיימא, חסכון במים, יעילות אנרגטית, בחירת חומרים ואיכות סביבה פנימית.

יעילות אנרגטית
סקירה מהירה של 69 הנקודות האפשריות הזמינות לבנייה חדשה בתקן ה- LEED (LEED NC) מזהה חיסכון באנרגיה כקריטריון בעל המשקל הכבד ביותר, עם עד 10 נקודות השגה. זו התמקדות חזקה על החיסכון באנרגיה, תוך התחשבות בכמות טביעת הרגל העצומה אשר נגרמת על ידי צריכת אנרגיה לחימום וקירור של המבנה במשך חייו.

הביצועים התרמיים הגבוהים של מעטפת ICF יכולים להציע תרומה משמעותית להשגת כל 10 הנקודות האפשריות בתחום המוגדר בתקן ה- LEED "אנרגיה ואווירה" (Energy & Atmosphere Credit 1). היעילות האנרגטית של קיר הנבנה ב- ICF מושגת אודות לסינרגיה הייחודית של בידוד מתמשך, כמעט ללא חדירת אוויר ומסה תרמית נוספת של קיר הבטון.

צמצום טביעת הרגל
קריטיריון התקן "אתרים ברי קיימא" (Sustainable Sites Credit 5.1 ) מתיחס לצמצום טביעת הרגל על הסביבה, תוך הגבלת השפעת אתר הבנייה על שימור אזורים טבעיים קיימים. הבנייה ב- ICF יכולה להפחית את השפעת אתר הבנייה על הסביבה, אודות להצבת מערכת ייצוב לקיר בחלק הפנימי של המבנה בלבד, ובנוסף שימוש מועט בעץ מסמרים וחוטי קשירה, אשר בדרך כלל מאוחסנים מחוץ למבנה ומפוזרים בכל אזור הבנייה.

ניקוד לחומרים (Materials & Resource Credits)
ה- ICF תורם לזיכוי ניקוד עבור חומרים בשלושה תחומים: הפחתת פסולת בנייה, תוכן ממוחזר וחומרים מהאזור.
הסעיף בתקן ה- LEED "ניקוד עבור חומרים ומקורות" (MR Credit 2.1 and 2.2 ) מבקש להפחית פסולת בניין. הבנייה באמצעות ICF גורמת בדרך כלל לייצור של 2% – 5% פסולת חומרי בנין. נמוך בהרבה משיטות הבנייה האחרות.
הניקוד עבור "תוכן ממוחזר" (Recycled Content Credit MR 4) מתייחס לשילוב חומר ממוחזר במחברי הפלסטיק. בלוחות הפוליסטירן לא משולב חומר ממוחזר על מנת להבטיח את יכולתם לשאת בבטחה את לחץ הבטון ביציקה, אך את השאריות ניתן למחזר במפעל ולשלבם במוצרים אחרים.
תערובת הבטון המשמשת ליציקת הקיר מכילה אפר פחם שהוא 100% פסולת ממוחזרת.
80% ממוטות הברזל המשמשים לחיזוק הקיר הינם חומר מתמחזר שחוזר לאחר מכן לשוק.
תקן ה- LEED מחשב חומרים ממוחזרים לפי משקל. החלק הממוחזר של הרכיבים מוכפל בעלות הרכיבים על מנת לקבוע את ערך החומרים הממוחזרים. הערך של כל החומרים הממוחזרים הינו סכום של חומרים ממוחזרים ומתמחזרים. אחוז החומר הממוחזר נקבע על פי חלקו של ערך החומר הממוחזר (ומתמחזר) מסך עלות החומרים.

הניקוד בתקן ה- LEED עבור "חומרים מקומיים" (Regional Materials MR Credit 5) דורש לא רק ייצור מקומי, אלא גם הבאת החומר מרדיוס של 500 מייל. האגריגטים המעורבבים בבטון בהחלט עומדים בדרישה זו.

עמידות
תקן ה- LEED הקנדי קובע ניקוד עבור "חומרים ומשאבים לבנין עמיד" (Materials and Resources Credit 8, Durable Building ), תוך כוונה לצמצום פסולת בניין בשל הידרדרות מבנית וכשל מוקדם כתוצאה מתופעות כמו לחות והתפוררות הקירות. איגוד התקנים הקנדי (CSA) מגדיר את הבטון כחומר בעל עמידות גבוהה, עם עמידות גבוהה בפני עובש וטחב. ואכן, הארכיטקטורה של רומא העתיקה הינה ראיה מוצקה לעמידותו של בטון לאורך זמן. יתר על כן, ה- ICF מגן על הבטון עם שכבות EPS, שהוא חומר יציב שאינו סובל מהידרדרות או אובדן ערך תרמי.

איכות האוויר בתוך הבית
במבנה אשר נבנה ב- ICF מושגת "איכות סביבתית" גבוהה (Indoor Environmental Quality). אטימות הקיר אשר נבנה ב- ICF מאפשרת שליטה טובה יותר של זרימת האוויר הנדרש על פי סעיף התקן "שיפור יעילות האיורור" (Credit EQ2, Increased Ventilation Effectiveness).
שימוש ב- ICF עבור מעטפת הבניין מפחית את הטמפרטורה והלחות במבנה ומקל על התפקוד. סעיף זה מזכה בניקוד על פי תקן ה- LEED בסעיף "נוחות תרמית" (Credit EQ7, Thermal Comfort).

בנייה בת קיימא
בנוסף לניקוד המוגדר בתקן ה- LEED הבנייה ב- ICF תורמת לבנייה בת קיימא בדרכים רבות אחרות. ריסון מעבר הרעש המושג מקיר הבטון בשילוב שיכבת ה- EPS הינו אידיאלי לסביבה אורבנית. קיר בטון מוצק מונוליטי הינו בעל עמידות גבוהה לסופות, רעידות אדמה ושריפות. הבית בלתי חדיר לחרקים ועכברים.
לא משנה מה שיטת הניקוד הירוק, בניית קירות מבודדים בשיטת ה- ICF מציעה את הפתרון הסביבתי המועדף, פתרון שהוא פשוט ובעל אפקטיביות תרמית שהיא כל כך חיונית בבנייה בת קיימא.
 


סניף ראשי: רח' החומה 2

א.ת מערבי, ראשון לציון

פקס: 072-2446231

info@topbuilding.co.il

נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת:
חייגו: 1-700-071-074 או מלאו פרטיכם: